Kad giria žaliuotų
Dainų dainelės, aidų aidais
Skambiai, plačiai, tvirtai, galingai
Per kalnų kalnus, miškais, laukais
Lengvai, rimtai ir sutartingai
Į vieną giją susipynę
Aplėkit Lietuvą – Tėvynę
Skambiai, plačiai, galingai.
Šiais tautos dainiaus, poeto Maironio žodžiais balandžio 19 d. Elektrėnų ,,Ąžuolyno“ progimnazijoje netradicinę pamoką pradėjo 7b klasės mokinė Augustė Daniūnaitė. Šauni septintokė kartu su 8c klasės mokiniu Andriumi Stankevičiumi vedė netradicinio ugdymo pamoką, skirtą Lietuvos Dainų šventės 100-mečiui, ,,Kad giria žaliuotų“.
„Kas yra šimtmetis?“ – retoriškai salėje susirinkusių mokinių klausė Andrius. Ir atsakė, kad tai laikas, per kurį užaugome kaip valstybė, subrendome kaip visuomenė, sužaliavome kaip giria, kurioje kiekvienas medis turi savo balsą. Tas balsas – laisvos ir kuriančios Lietuvos balsas. Tas balsas – mūsų atmintis. Tai tavo ir mano balsas, reiškiantis mus vienijančią tradiciją, jos gyvybę. Mes, dainuojantys ir šokantys žmonės, ir esame ta tradicija, ta gyvybė, išlikusi per amžių.
Progimnazijoje minėtą dieną įprastos matematikos, fizikos, biologijos ir kitų dalykų pamokos nevyko, tačiau vyko įdomi ir prasminga veikla – Dainų diena ir Chorų šventė, skirta unikaliam, pasaulyje analogų neturinčiam tautiniam paveldui – Dainų šventės 100-mečiui paminėti.
Visi 5-8 klasių kolektyvai virto profesionaliais chorais, kuriems vadovavo jų muzikos mokytojos Dalia Liubinienė ir Lina Ambrazevičiūtė. Progimnazijos aktų salė skambėjo nuo lietuvių liaudies dainų, kurias net keturias pamokas dainavo mūsų mokinukai.
Dainų šventė neįsivaizduojama be šokių. Neatsilikome ir mes. Neformaliojo ugdymo būrelio šokių studija, vadovaujama šokių mokytojos Virginos Galiauskienės, paruošė tikrą siurprizą – 8-tųjų klasių merginos pašoko šiuolaikinį šokį ,,Tu žinai“, o 6d klasės kolektyvas trankiai sušoko lietuvių liaudies šokį ,,Transveras“.
Kai vienos klasės dainavo, dalykų kabinetuose vyko kita ne mažiau įdomi veikla – mokiniai susipažino su dainų šventės istorija, sužinojo dainų reikšmę lietuvių liaudies gyvenime, o taip pat susipažino su Chorų šventės tradicijomis ,,Ąžuolyno‘ progimnazijoje. Šią, dabar jau tradicine tapusią Chorų šventę, 2010 metais pirmą kartą organizavo šviesaus atminimo rusų kalbos mokytoja Vilija Valiukienė. Mes tęsiame mokytojos Vilijos iniciatyvą ir kiekvienais metais savo dainomis sveikiname Lietuvą. Po istorinės pamokos vyko nuotaikinga viktorina ,,Lietuva dainuoja“, kurią parengė lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Vilija Narvydienė. Geriausiai į viktorinos klausimus atsakė 5a klasės mokinė Jorūnė Matijoškaitė, ji surinko maksimaliai galimus 20 taškų.
Kaip tauta mes turime kuo didžiuotis, nes pasauliniame kontekste esame unikalūs – 2003 m. lapkričio 7 d. UNESCO paskelbė Estijos, Latvijos ir Lietuvos Dainų švenčių tradiciją žmonijos žodinio ir nematerialaus kultūros paveldo šedevru, o 2008 m. Dainų ir šokių šventės Baltijos valstybėse įrašytos į Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Progimnazijoje taip pat turime kuo didžiuotis, nes Chorų šventę šiemet skyrėme šiam unikaliam kultūros paveldo įvykiui, o dainavome jau 14-liktą kartą.
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Odeta Kanapkienė